"Jajko"- zabawy badawcze w grupie V. "Zajączki" - 28 marca 2019 r.
ponad 2027 lat temu
Starszaki doskonalą umiejętności samodzielnego stawiania hipotez i ich weryfikowania, kształtują umiejętności samodzielnego prowadzenia doświadczeń. Dzisiaj dzieci samodzielnie sprawdzały, czy podane jajko jest surowe. Po dokonanych próbach kręcenia jajkami doszły do wniosku,że jajko ugotowane kręci się szybko surowe wolno. Wniosek - jajko ugotowane ma zwartą konsystencję przez co kręci się szybciej, a konsystencja jajka surowego hamuje jego obrót. Następnie dzieci rozbijały skorupki jajek i wylewały zawartość na talerzyki. Bacznie je obserwowały za pomocą lup. Starszaki poznały budowę i funkcje poszczególnych elementów budowy jaja. |
Doszły do wniosku, że skorupka i błona chronią jajko przed uszkodzeniami. Ostatni eksperyment to "jajko w butelce".
Przedszkolaki wspólnie zastanawiały się, czy uda się zmieścić jajko ugotowane na twardo do szklanej butelki,której otwór jest mniejszy od średnicy jajka? Okazało się, że taaak.
Wniosek:Zapałka ogrzewa cząsteczki powietrza w butelce, przez co odsuwają się od siebie i nieco powietrza uchodzi z butelki.
Gdy płomień gaśnie, cząsteczki powietrza się ochładzają i zbliżają do siebie. W normalnych warunkach powietrze z zewnątrz dopełniłoby butelkę, jednak na przeszkodzie stoi jajko. Ciśnienie powietrza na zewnątrz butelki jest tak duże,że wciska jajko do wewnątrz.